Poznańskie wojaże Andrzeja Dudy

W związku z bardzo dużą ilością nowych a często sprzecznych informacji które pojawiły się po publikacji tekstu M. Krzymowskiego i W. Cieśli, „Niewygodne faktury Dudy” w Newsweeku postanowiłem wszystko podsumować i zestawić.

Autorzy tekstu zarzucili Andrzejowi Dudzie, iż w latach 2012-2014 na koszt sejmu wielokrotnie podróżował do Poznania w celu prowadzenia zajęć w zamiejscowym oddziale Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Nowym Tomyślu. Newsweek otrzymał od Kancelarii Sejmu zestawienie przedstawiające łącznie 17 lotów na trasie Warszawa-Poznań/Poznań-Warszawa oraz 6 faktur za noclegi w różnych poznańskich hotelach (łącznie 9 dób).

Panowie Krzymowski oraz Cieśla w tekście omawiając kwestie legalności lotów powołując się na opinię prof. Marka Chmaja stwierdzili iż posłowie mają prawo odbywać darmowe podróże wyłącznie w ramach wykonywania mandatu. Tu po kilku dniach po publikacji sprostowania dokonała kancelaria sejmu która w komunikacie rozesłanym do prasy jasno stwierdza, że „posłowie mają nieograniczone prawo do bezpłatnych przelotów oraz przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i publicznej komunikacji miejskiej na terenie kraju.”.

Jeżeli zaś chodzi o kwestię noclegów to faktycznie aby ich koszt został posłowi zwrócony to musi on być związany z wykonywaniem mandatu poselskiego. O tym czy nocleg miał związek z wykonywaniem mandatu poselskiego, jest rozstrzygane przez posła i informacja ta nie jest w żaden sposób weryfikowana przez Kancelarie Sejmu ponieważ zakłada ona uczciwość posłów.
Komunikat Kancelarii Sejmu

 

W związku z tym pod kątem prawnym kwestia lotów jest zamknięta i tu nie można Prezydentowi Dudzie nic zarzucić.

Sprawa noclegów jest zaś otwarta i jeżeli jedynym powodem dla którego Andrzej Duda nocował w Poznaniu były zajęcia na WSPiA możemy mieć do czynienia z poświadczeniem nieprawdy w dokumencie.

Zaraz po publikacji tekstu przez Newsweek, pojawiło się oświadczenie radnego PiS z Poznania, Michała Boruczkowskiego, w którym potwierdza „słowa p. posła na Sejm RP dra Tadeusza Dziuby, iż p. dr A. Duda był konsultowany w Poznaniu nt. projektu zmian w Kodeksie Karnym.”

OŚWIADCZENIE PRASOWE NT. PODRÓŻY DRA ANDRZEJA DUDY DO POZNANIA Dzisiejszy tekst „Newsweek”’a zawiera artykuł pt. „…

Posted by Michał Boruczkowski on 23 sierpnia 2015

 

W długim oświadczeniu radny Boruczkowski napisał „Sam osobiście odbyłem w Poznaniu spotkanie z dr A. Dudą, podczas którego omawialiśmy treść zmian. Ponadto, p. poseł dr Tadeusz Dziuba wielokrotnie informował mnie, iż rozmawiał z p. dr A. Dudą nt. tego projektu zmian w Kodeksie Karnym.”.

Wynika z tego, że spotkał się posłem Dudą raz. Boruczkowski nie podaje również żadnej konkretnej daty kiedy miało odbyć się to spotkanie więc nie jest to specjalnie mocne alibi.

Kolejną osobą która potwierdza iż spotykała się z Andrzejem Dudą w Poznaniu jest prof. Stanisław Mikołajczak, założyciel Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Z jego krótkiej rozmowy z portalem wPolityce  dowiadujemy się iż Andrzej Duda „Był do nas zapraszany kiedy organizowaliśmy Klub w Poznaniu i chcieliśmy otworzyć AKO w Krakowie. Chcieliśmy nawiązać kontakt z młodym naukowcem i posłem. Było też spotkanie poświęcone naszym rozmowom o Lechu Kaczyńskim, którego Andrzej Duda był bliskim współpracownikiem. Wydawało nam się, że przyjeżdża wtedy specjalnie do nas. Nie jestem w stanie powiedzieć co robił potem.”

Podobnie jak w przypadku radnego Boruczkowskiego, profesor Mikołajczak nie podaje żadnych dat kiedy spotkania te miały się odbyć. Zadałem sobie trud i przejrzałem dokładnie oficjalną stronę poznańskiego AKO oraz ich konto na facebooku i data żadnego wydarzenia przez nich organizowanego nie pokrywa się z datami przedstawionymi przez Kancelarie Sejmu. Na obu tych stronach nazwisko Prezydenta nie pojawia się ani razu i nie odnajdziemy go na żadnym ze zdjęć z wydarzeń organizowanych przez AKO. Oczywiście to nie wyklucza uczestnictwa Andrzeja Dudy w spotkaniach nieoficjalnych ale nie mamy po nich żadnego śladu i nie znamy ich dat. *AKTUALIZACJA na końcu tekstu.

 

W internecie na serwerach należących do WSPiA możemy zlokalizować dwa plany zajęć w których pojawia się nazwisko Andrzeja Dudy. Znajdziemy na nich 3 daty kiedy Duda miał prowadzić zajęcia, żadna z tych dat nie pokrywa się z datami przedstawionymi przez newsweeka o czym napisałem na twitterze i tweet ten rozszedł się po internecie lotem błyskawicy jako koronny argument na fałszywość oskarżeń tygodnika.

  Niestety wielu ludzi wyciągnęło z tego zestawienia zupełne błędne wnioski. Niektórzy uznali, że jest dostępny cały plan zajęć Dudy i żadna data nie pokrywa się z doniesieniami Newsweeka. Tak oczywiście nie jest bo znamy TYLKO 3 daty. Co ciekawe dokładniejsza analiza tych planów znacząco podważa ich wiarygodność. Pierwszy plan dotyczy roku akademickiego 2012/2013 i wskazuje on sobotę 15.03.2013 oraz niedzielę 16.03.2013. Nazwa pliku (Administracja NT_II_ns) sugeruje, że jest to plan studentów niestacjonarnych (ns) na kierunku Administracja w Nowym Tomyślu (NT).
Rok akademicki 2012/2013  W dniach tych Andrzej Duda miał prowadzić ćwiczenia z publicznego prawa gospodarczego.  Jeżeli jednak zajrzymy do kalendarza okaże się że 15.03 nie był sobotą jak wskazuje plan zajęć a był piątkiem, 16.03 był oczywiście sobotą. Błędne opisanie dat oraz fakt, że 15.03 w godzinach rzekomych zajęć Andrzej Duda był aktywny na twitterze podważa jego wiarygodność.
15.03.2013:
– 13:58 – https://twitter.com/AndrzejDuda/status/312548417228382208
– 14:01 – https://twitter.com/AndrzejDuda/status/312549002107301888
– 14:04 – https://twitter.com/AndrzejDuda/status/312549919141527552
– 14:08 – https://twitter.com/AndrzejDuda/status/312550951653359616
– 14:13 – https://twitter.com/AndrzejDuda/status/312552047306215424
– 14:17 – https://twitter.com/AndrzejDuda/status/312553016484057088
Ostatecznym dowodem potwierdzającym zerową wiarygodność tego planu jest to zdjęcie:
16.03  16.03.2013 – Andrzej Duda nie mógł prowadził zajęć w Nowym Tomyślu ponieważ przebywał wówczas  na zebraniu plenarnym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w Auli Collegium Novum UJ w Krakowie o czym zresztą informował na twitterze:

 

Drugi zaś plan wskazuje datę 06.12.2014

Rok akademicki 2014/2015

 

Podobnie jak w przypadku pierwszego planu jego wiarygodność jest zerowa. 06.12.2014 o godzinie 12:00 Andrzej Duda bierze udział w konferencji prasowej w Warszawie na której zostaje zaprezentowany jako kandydat PiSu na Prezydenta. Warto odnotować, że wykład z Prawa administracyjnego który miał prowadzić Duda miał odbyć się przy ulicy Świerzawskiej czyli na Poznańskim oddziale WSPiA ale ze względu na wyżej wskazane przesłanki niskiej wiarygodności planów nie przywiązywałbym do tego szczególnej wagi. Dodatkowo w wywiadzie udzielonym 26.08.2015 w TVP Andrzej Duda zapewnił, że nigdy nie prowadził zajęć w Poznaniu.

 

 

Konferencja prasowa 06.12.2014

 

Przejdźmy teraz do analizy dat wskazanych przez newsweeka. Weźmiemy również pod uwagę daty lotów mimo iż wiemy, że bez względu na ich cel odbywały się one zgodnie z prawem. W Kalendarium uwzględniłem aktywność posła Tadeusza Dziuby który w wypowiedzi dla gazety.pl  potwierdził iż spotykał się z Prezydentem Dudą w Poznaniu w celu konsultacji projektu nowelizacji kodeksu Karnego. Warto zaznaczyć, że autorzy newsweek’owego tekstu przed jego publikacją zapytali posła Dziubę o aktywność Dudy w Wielkopolsce i wskazał on wyłącznie aktywność związaną z prowadzeniem wykładów na uczelni, o konsultacjach przypomniał sobie już po ukazaniu się tekstu. Podobnie jak radny Boruczkowski nie podał żadnych konkretnych dat.

Kalendarium Andrzeja Dudy – afera Newsweek

16.03.2012piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w obradach sejmu
Andrzej Duda tego samego dnia leci do Poznania.
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
17.03.2012sobota – Andrzej Duda leci do Warszawy
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

30.03.2012piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w obradach sejmu. 18:58 – ostatnie głosowanie
Andrzej Duda tego samego dnia leci do Poznania
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

 

29.06.2012piątek – Andrzej Duda leci do Poznania – lot wyszczególniony dwukrotnie
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

14.09.2012piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w
obradach sejmu. Tego samego dnia Andrzej Duda nocuje w Poznaniu.
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

14/15.09.2012piątek/sobota – Andrzej Duda nocuje w hotelu Włoskim najprawdopodobniej z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę – 2 doby
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

3.10.2012środa – Andrzej Duda leci do Poznania. Najprawdopodobniej nocuje w hotelu Comm (Newsweek podaje 4.10.2012 – być może jest to data wystawienia faktury?) – 1 doba
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jest to dzień inauguracji roku akademickiego 2012/2013 na poznańskim oddziale WSPiA. Na stronie WSPiA są zdjęcia z tego wydarzenia lecz nie widać na nich Andrzeja Dudy.

4.10.2012czwartek – Andrzej Duda leci z Pozniania do Warszawy. Tadeusz Dziuba odbywa dyżur poselski w Pawłówku i Wiktorowie, gmina Buk. Jest to
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

12.10.2012piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w
obradach sejmu. Andrzej Duda tego samego dnia leci do Poznania
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

16.11.2012piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w obradach sejmu.
Andrzej Duda tego samego dnia leci do Poznania.
Najprawdopodobniej nocuje w hotelu Comm (Newsweek podaje 17.11.2012) – 1 doba
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
18.11.2012 – sobota – Andrzej Duda leci do Warszawy
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

1/2.12.2012sobota/niedziela – Andrzej Duda nocuje z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek w hotelu Mercure.
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

23/24.03.2013sobota/niedziela – Andrzej Duda nocuje najprawdopodobniej z soboty na niedzielę i niedzieli na poniedziałek w hotelu Gold
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

1.10.2013wtorek – Andrzej Duda leci z Warszawy do Poznania i tego samego dnia wraca z Poznania do Warszawy. Według faktury odbywa również nocleg w Poznaniu w hotelu Comm. Ten dziwna rozbieżność może wynikać z tego iż daty lotów wskazane przez Kancelarie Sejmu są datami rezerwacji a nie faktycznych lotów, posłowie mogą dokonać zmian w datach odlotów.

Jest to dzień w którym odbyła się inauguracja roku akademickiego w Poznańskim WSPiA i Andrzej Duda był na niej obecny co potwierdza zdjęcie z tego wydarzenia:

duda

Posłowie dość często „uświetniają” swoją obecnością tego typu wydarzenia ale gdy jest to inauguracja na uczelni na której się samemu wykłada czy tego się chce czy nie to występuje się w podwójnej roli.
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

13.12.2013piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w obradach sejmu. Andrzej Duda bierze udział w manifestacji w rocznicę stanu wojennego a następnie występuje w programie „Piaskiem po oczach” w TVN24 (20:00).
Andrzej Duda tego samego dnia leci do Poznania.
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
15.12.2013niedziela – Andrzej Duda leci z Poznania do Warszawy
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
04.01.2014sobota – 19:12 – Andrzej Duda odwiedza Kościoł p.w. NSPJ w Nowym Tomyślu.

05.01.2014niedziela – Andrzej Duda leci z Poznania do Warszawy
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

14.03.2014piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w obradach sejmu. Andrzej Duda Leci z Warszawy do Poznania
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
16.03.2014niedziela – Andrzej Duda leci z Poznania do Warszawy
Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Jak widać z powyższego kalendarium, Andrzej Duda na koszt sejmu w Poznaniu bywał w głównie w weekend. Jedynymi wyjątkami są 3/4.10.2012 oraz 1.10.2013 kiedy to akurat na WSPiA odbywały się inauguracje roku akademickiego.

Trzeba pamiętać, że nawet jeżeli okazałoby się, że Andrzej Duda we wskazanych datach prowadził zajęcia na uczelni nie oznacza, że złamał prawo. Prezydent mógł pełnić swoje poselskie obowiązki po godzinach zajęć. I mimo, że sprawa ma duże szanse na to iż jest czysta prawnie moralnie budzi we mnie pewien nie pokój. Z pewnością nie jest to nowa jakość polityki jakiej po Prezydencie Dudzie wielu oczekiwało.

Dokumentem który rozwiałby wszystkie wątpliwości jest oczywiście oficjalny plan zajęć Andrzeja Dudy. Niestety władze WSPiA odmówiły wydania go dziennikarzom newsweeka i wskazały, że jedyną osobą która to może zrobić jest Prezydent Andrzej Duda.

Dlatego apeluje do Prezydenta Dudy aby opublikował swój plan i w razie pokrycia się wskazanych dat wyjaśnił jakie obowiązki poselskie wykonywał w tych dniach.

 


 

*AKTUALIZACJA 31.08.2015 

*31.03.2012sobota Andrzej Duda wraz z profesorem Stanisławem Mikołajczakiem uczestniczą w Zielonej Górze w I Lubuskim Kongresie Stowarzyszenia Ruchu Społecznego im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Kongres rozpoczął się od Mszy św. w Konkatedrze p.w. św. Jadwigi o godzinie 11:00. Część konferencyjna wystartowała o godzinie 12:30. Na stronie Gazety Polskiej możemy obejrzeć obszerną relacje z tego wydarzenia. Jest to najprawdopodobniej to wydarzenie o którym w wywiadzie dla wpolityce mówi prof. Mikołajczak. Kongres trwał do godziny 17:00.

zaproszenie

kongres 31.03.2012

8 Thoughts.

 1. Powodem, dla ktorego WSPiA nie ujawnia grafiku moze wynikac z faktu, ze dr Andrzej Duda byl tylko figurantem i na zajeciach pojawial sie sporadycznie. Zreszta jak mogl sie uczciwie przygotowywac do tych zajec z prawa gospodarczego, skoro byl specjalista od prawa administracyjnego, obciazony byl obowiazkami zwiazanymi z prawem karnym i legislacja sejmowa, ktora mu kompletnie nie wychodzila, o czym zaswiadczyl Trybunal Konstytucyjny. Za to swoje figuranctwo week-endowe pobieral uposazenie profesora pracujacego na pelny etat. Przy okazji pobieral pelne uposazenie posla zawodowego. W dodatku na swojej stronie podaje, ze jest wykladowca UJ, gdzie blokuje etat. Dla mnie jest to wielopozioma hucpa i nie moge sie nadziwic, ze taki kombinator liczy na to, ze mu sie upiecze.

 2. Nie prowadziłem oczywiście tak wnikliwej analizy jak pan tylko bardzo pobieżnie, niemniej na kilka spraw chciałem zwrócić uwagę.
  Pragnę przypomnieć że głównym zarzutem Nesweeka jest to że PAD w celach zarobkowych(dorabiając sobie na uczelni) podróżował i noclegował „na koszt posła”
  Po pierwsze:
  14.09.2012 – piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w
  obradach sejmu. Tego samego dnia Andrzej Duda nocuje w Poznaniu.
  Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  14/15.09.2012 – piątek/sobota – Andrzej Duda nocuje w hotelu Włoskim najprawdopodobniej z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę – 2 doby
  Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  Te daty są jeszcze przed inauguracjami i w Nowym Tomyślu(5 październik 2012) i w Poznaniu( 3 Październik 2012). Można więc przypuszczaćże że PAD nie wykłdał w tym czasie ani w Poznaniu , ani w N Tomyślu i
  CO WAŻNE NIE POBIERAŁ PIENIĘDZY ZA WYKŁADY ?
  Po drugie”
  29.06.2012 – piątek – Andrzej Duda leci do Poznania – lot wyszczególniony dwukrotnie
  Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  Nie wiem co PAD mógł robić w Poznaniu, lub w NT,ale jeśli to było związane z uczelnią to raczej można by kojarzyć z jakimś „zakończeniem roku akademickiego”, na stronach tej uczelni są to tzw „absolutoria”?
  I tak jadno „absolutorium” znalazłem w Nowym Tomyślu 6/15 2012,(a więc przed lotem PAD 29 czerwca), i drugie w Poznaniu 8 Lipca 2012( a więc już po locie PAD 29 czerwca). Nleży jednak zaznaczyć jak wynika ze stron uczelni , że „absolutoria” odbywały się osobno nie tylko w Poznaniu i Nowym Tomyślu, ale również na poszczgólnych wydziałach? Jakkkolwiek jest małoprawdopodobne a żeby 29 czerwca odbywały się jeszcze jakieś wykłady, i w związku z tym również MAŁO PRAWDOPODOBNE A ŻEBY PAD ZAROBIŁ JAKIEŚ PIENIĄDZE O OKOLICY 29 CZERWCA 2012 W JEDNEJ LUB W DRUGIEJ UCZELNI ???
  Po trzecie:
  3.10.2012 – środa – Andrzej Duda leci do Poznania( i dodaje od siebie 4. 10 lot POZ- WAW). Najprawdopodobniej nocuje w hotelu Comm (Newsweek podaje 4.10.2012 – być może jest to data wystawienia faktury?) – 1 doba
  Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  Jest to dzień inauguracji roku akademickiego 2012/2013 na poznańskim oddziale WSPiA. Na stronie WSPiA są zdjęcia z tego wydarzenia lecz nie widać na nich Andrzeja Dudy.

  Najprawdopodobniej również i za te wydarzenia związane z lotem(3.10.2012 – środa i 4. 10 lot POZ- WAW , oraz noclegiem w hotelu Comm 4.10.2012), NIE POKRYWAJĄ SIĘ Z DZIAŁALNOŚCIĄ ZAROBKOWĄ PAD NA UCZELNI POZNAŃSKO TOMSKIEJ, i to niezależnie czy był na tej inauguracji czy też nie! Inauguracja natomiast to jest doskonała okazja dla wizyty posła na uczelni!
  Po czwarte:
  1/2.12.2012 – sobota/niedziela – Andrzej Duda nocuje z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek w hotelu Mercure.
  Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  Chciałem zauważyć że znalazłem przynajmniej to jedno wydarzenie na stronie AKO dzień wcześniej:
  Wydarzenia AKO :
  „Spotkanie z Ewą Kubasiewicz
  WPIS: PC – 23 LISTOPADA 2012  
  30 listopada 2012(Piątek) – na 13 dni przed kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego – AKO organizuje spotkanie z wielką postacią „S” i stanu wojennego – Ewą Kubasiewicz – osobą, którą komuniści „wyróżnili” najwyższym, 10-letnim wyrokiem sądu za zorganizowanie strajku.
  Pani Ewa mieszka za granicą, na kilka dni przylatuje do Polski. Jest ponadto osobą korzeniami związaną z Wielkopolską – jej dziadek był powstańcem wielkopolskim.
  Podczas spotkania będzie można obejrzeć 40-minutowy film o niej, wysłuchać jej wypowiedzi i zadawać pytania.
  Spotkanie odbędzie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich, 30 XI, o godz 18.00
  Bardzo serdecznie zapraszamy”
  ***
  Oczywiście nie mam pojęcia czy PAD był na tym spotkaniu, czy nie?
  Po Piąte:
  1.10.2013 – wtorek – Andrzej Duda leci z Warszawy do Poznania i tego samego dnia wraca z Poznania do Warszawy. Według faktury odbywa również nocleg w Poznaniu w hotelu Comm. Ten dziwna rozbieżność może wynikać z tego iż daty lotów wskazane przez Kancelarie Sejmu są datami rezerwacji a nie faktycznych lotów, posłowie mogą dokonać zmian w datach odlotów.
  Jest to dzień w którym odbyła się inauguracja roku akademickiego w Poznańskim WSPiA i Andrzej Duda był na niej obecny co potwierdza zdjęcie z tego wydarzenia:….
  ***
  Moim zdaniem to tylko działa na korzyść PAD podobnie jak inauguracja z 2012r
  PAD NIE POBRAŁ PIENIĘDZY, NIE ZAROBIŁ ZA POBYT NA INAUGURACJI jednej czy drugiej , i mógł przy takich przypadkach(również wspomiane „absolutoria”) wystąpić tam i przyjechać właśnie jako poseł czym prawdopodobnie szczyciła się uczelnia! Takie uroczystości do doskonała okazja a żeby porozmawiać ze środowiskiem akademicko studenckim choćby o problemach czy oczekiwaniach, podczas zajęć nie ma no to czasu! „Bez przesadyzmu!”
  Po szuste:
  13.12.2013 – piątek – Andrzej Duda oraz Tadeusz Dziuba są w Warszawie i biorą udział w obradach sejmu. Andrzej Duda bierze udział w manifestacji w rocznicę stanu wojennego a następnie występuje w programie „Piaskiem po oczach” w TVN24 (20:00).
  Andrzej Duda tego samego dnia leci do Poznania.
  Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  15.12.2013 – niedziela – Andrzej Duda leci z Poznania do Warszawy
  Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  04.01.2014 – sobota – 19:12 – Andrzej Duda odwiedza Kościoł p.w. NSPJ w Nowym Tomyślu.
  05.01.2014 – niedziela – Andrzej Duda leci z Poznania do Warszawy
  Brak wydarzeń Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  ***
  Nie jestem tego pewien ale czy przypadkiem w okresie od 13- 15 Grudnia 2013r, do 5 stycznia 2014 r nie było jakiejś przerwy świąteczno wakacyjnej na uczelni? Przecież to był okres Bożego Narodzenia i trudno sobie wyobrazić a żeby w tym czasie odbywały się zajęcia na uczelniach ? Prawdpodobnie podczas i tych wyjazdów PAD ZARABIAŁ?
  No i jak znalazłem w sieci to:
  „Rocznica 13 grudnia 1981 roku w Poznaniu – Poznaniacy pod Krzyżami! 0 | 4645
  2013-12-14 19:24:01
  Rocznica 13 grudnia 1981 roku w Poznaniu. Oficjalne obchody 32. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego odbyły się w piątek, 13 grudnia pod Poznańskimi Krzyżami. W ich trakcie obecni na placu ułożyli napis ze świec: „13 grudnia – Pamiętamy”.”
  Oczywiście nic nie wiem czy PAD brał udział i w tych uroczystościach stanu wojennego w Poznaniu, w Grudniu 2012r, to tylko notka?
  Jeśli coś jeszcze wyszperam to dopiszę. Bardzo jestem ciekaw opini pana Seirgiusz Lelkowski
  i Pozdrawiam

  • AD. 1 – fakt, są to daty przed inauguracją roku akademickiego 2012/2013 ale Andrzej Duda pracuje na WSPiA co najmniej od 2010 roku i we wrześniu mógł być uczelni ze względu na sesję poprawkową które zazwyczaj odbywają się w tym okresie.

   AD.2 – Absolutoria dotyczą studentów ostatnich lat studiów, „młodsi” miewają zjazdy w czerwcu.

   AD.3 – Oczywiście, obecność posłów na inauguracjach jest dość częsta i w tekście o tym napisałem.

   AD.4 – Są dostępne zdjęcia z tego wydarzenia i nie widać na nich Andrzeja Dudy. Również w opisach samego spotkania nie pojawia się nigdzie jego nazwisko. Link do zdjęć – https://plus.google.com/photos/100218663071675486072/albums/5816996532966287873?banner=pwa

   AD.5 – patrz pkt. 3.

   AD.6 – nie znamy dokładnego harmonogramu zjazdów więc nie możemy odpowiedzieć na to pytanie ale przerwy świąteczne zaczynają się zazwyczaj w okolicach 23-24.12 grudnia i kończą się w 1 tygodniu stycznia.

   Jedynym dokumentem który może rozwiać wątpliwości jest plan zajęć Andrzeja Dudy.

 3. Jeszcze jedna uwaga. Z krakowskim oddziałem AKO Andrzej Duda związany jest rodzinnie, przez ojca:

  Zarząd AKO Kraków:
  prof. dr hab. Ryszard Kantor – Przewodniczący
  prof. dr hab. inż. Jan Tadeusz Duda – Wiceprzewodniczący
  dr Mirosław Boruta, mgr inż. Andrzej Ossowski

 4. Dziękuję za odpowiedź i przepraszam miałem panu wcześniej odpowiedzieć ale zawsze mi brakuje czasu.
  Zastanawiałem się jak mógł podrózować PAD do pracy na te wykłady? Przecież było ich znacznie więcej niż wykazał to newsweek(jeśli przyjąć że latał samolotem na wykłady?), nazwijmy że co najmniej kilkadziesiąt ?!
  Zrobiłem sobie mały zestaw możliwości podróży z Warszawy do Nowego Tomyśla.
  1)I tak busem około 50 zł, czas przeciętny ponad 3h ,no 3 godz i 15 min. Autobusem nawet jeszcze dłużej!
  2)PRYWATNYM SAMOCHODEM RÓWNIEŻ OKOŁO 3 h (celowo zaznaczyłem dużymi literami!)
  3)Samolotem z WaW do Poznań 55 min, lub można powiedzieć że do jednej godziny (ceny znamy) +
  oczywiście trzeba pokonać trasę Poznań- Nowy Tomyśl busem ,autobusem, pociągiem-co najmniej dodatkowo godzina lub więcej. Ale dodać jeszcz trzeba czas na przesiadki, dojaz „z” i „do” dworców, tak że moim zdaniem ten rodzaj podróży zabiera z pewnością 3 h co najmniej !
  4) Pociągiem sprawdzałem nawet 3h 40 min i wszystkie jakie znalazłem z przesiadką w Poznaniu.
  ***
  Zaznaczam że do tej chwili nie wiem w jaki sposób PAD podróżował do tego Nowego Tomyśla, ale Ja sam Jego(PAD) miejscu dojeżdżałbym w takiej sytuacji prywatnym samochodem!?
  Najwygodniej, czas ten sam(3h) albo i krótszy, nie jest ograniczony żadnymi rozkładami , wydaje tylko na benzynę a samochód i tak musi utrzymać. Dlaczego miałby wydawać na inne rodzaje podróży raz w tygodniu na weekend mając samochód pod ręką? Jak był zmenczony to mógł się przespać przecież w hotelu w Nowym Tomyślu (też są) i rano wrócić?
  Oczywiście jeszce raz ,że to są tylko moje domysły i mogą nie mieć nic wspólnego z prawdą?
  No ale już na serio znalazłem że PAD miał dwa samochody w tym na jeden spłacał pożyczkę więc tymbardziej powinien oszczędzać na dojazdach ? :
  http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Wybory-prezydenckie-2015.-Ile-zarabia-Andrzej-Duda-00004000
  (Na marginesie to wyszło z tego że PAD jako prezydent zarabia mniej niż poprzednio kiedy był europosełem!)
  Jeszcze jedno:
  Zna pan już pewnie artykuł redaktora Ziemkiewicza na „Interia Fakty” Tytuł : „Lis, czyli anatomia smrodu”,
  z piątek 28 Sierpnia. Czy mógłby pan się ustosunkować do następujących fragmentów(może i całości?):

  „Choć uczelnia zatrudniająca Andrzeja Dudę ma siedzibę w Poznaniu, to wykłady miał on nie w stolicy Wielkopolski, ale w filii w Nowym Tomyślu (sprawa łatwa do ustalenia, więc Krzymowski z Cieślą powinni do tej wiedzy dotrzeć, ale czegosik nie dotarli). To miasteczko oddalone od Poznania o 70 kilometrów. I wystarczy kliknąć w wyszukiwarkę, by ustalić, że i tam są hotele, także luksusowe. Po co więc, skoro wykładał w Nowym Tomyślu, i nic innego, jak sugeruje publikacja, nie miał do roboty, miałby wynajmować sobie poseł nocleg w odległym Poznaniu? I, jeśli założyć, że poseł Duda zwykł korzystać z poselskich przywilejów dla prywatnych celów, jak wyjaśnić tę powściągliwość, że mając w roku kilkadziesiąt wykładów, z hotelu korzystał tylko dwukrotnie? Nie mówiąc już o tym, że w dniach, kiedy akurat wykładów nie miał?”
  I drugi fragment:
  „Opozycyjni dziennikarze jakoś bez trudu dotarli do informacji, których Krzymowski z Cieślą zdobyć nie byli w stanie (raz było to posiedzenie Akademickiego Klubu Obywatelskiego, innym razem narada nad przygotowywanym projektem ustawy etc.), ale to zły kierunek.”

  To wszystko na dzisiaj .

  • Z pewnością wykładów było znacznie więcej niż lotów o noclegach nie wspominając. Być może lotów i noclegów jest tak mało ze względu właśnie na to, że faktycznie były one związane z pełnieniem obowiązków poselskich, ale może być też tak, że Andrzej Duda zachowywał umiar i zdrowy rozsądek w rozliczaniu swych podróży. Jeżeli chodzi o transport to już kwestia indywidualna i przy darmowych lotach i niemal całodniowych obradach sejmu ten sposób komunikacji wydaje się być całkiem sensownym rozwiązaniem. Nocowanie w Poznaniu jest akurat jak dla mnie przesłanką łagodzącą ponieważ szanse na spotkania poselskie w Poznaniu są większe niż w Nowym Tomyślu. Ale noclegi mogły być spowodowane także tym, że loty odbywały się późno wieczorem/wcześnie rano i tak po prostu było wygodniej.

   Ziemkiewicz powołuje się na ustalenia opozycyjnych dziennikarzy którzy po prostu upublicznili oświadczenia posłów/ludzi związanych z PiS. Tylko jedno wydarzenie udało się zdatować, spotkanie o którym mówił prof. Mikołajczyk i opisałem je w aktualizacji.

 5. 1)Zacytowany powyżej fragment z Ziemkiewicza („wykłady miał on nie w stolicy Wielkopolski, ale w filii w Nowym Tomyślu (sprawa łatwa do ustalenia, więc Krzymowski z Cieślą powinni do tej wiedzy dotrzeć, ale czegosik nie dotarli)” świadczy o tym, że Ziemkiewicz wcale artykułu z Newsweeka nie czytał ( w pierwszym zdaniu artykułu autorzy pisza: „prezydent latał do Poznania i tam nocował, gdy miał zajecia ze studentami … w Nowym Tomyslu”)
  2) Noclegi w Poznaniu to w 3 przypadkach hotel COMM, raz hotel GOLD – co te hotele maja wspólnego to to, że a) są przy ul Bukowskiej, w bezposrednim sasiedztwie lotniska, na najkrótszej trasie łączacej Nowy Tomyśl z centralą WSPiA przy ul. Swierzawskiej. Pasowałoby to do sytuacji gdy p. poseł Duda przylatuje późna porą do Poznania, po czym zabiera sie nastepnego ranka samochodem z kimś jadacym ze Świerzawskiej do Nowego Tomyśla. Do wyobrażenia jest również sytuacja gdy filia w Nowym Tomyślu wysyła po posła sobotnim rankiem samochód – był on przwecież ważną osoba na tej marnej uczelni (sytuowanej na ostanich miejscach w rankingach wśód uczelni prywatnych).
  3) Nie wiem Jak często poseł Andrzej Duda jeździł do Nowego Tomyśła, ale znam takie przypadki na uczelniach prywatnych, że wykładowca pokazywał się dwa, trzy razy na semestr. Nie ma tam żadnego obowiązujacego pensum i sprawa może być indywidualnie ustalana między władzami uczelni, a wykładowcą. Jest więc całkiem możłiwe, że daty podane przez Newsweek to cała aktywność akademicka Andrzeja Dudy w Wielkopolsce w tych latach. Czy tak rzeczywiscie było, dowiemy sie pewnie dopiero wtedy, gdy władze ASPiA przedstawią wiarygodną dokumentacje prokuraturze.

Comments are closed.